Genel, Kahve Mekanları

Nitelikli Kahve Arayanların Adresi: Cumbalı Kahve

Bilenler bilir.. Fener-Balat-Ayvansaray denildiğinde bende akan sular durur.. Arşivimde onlarca fotoğraf var. Ben o fotoğrafları çekerken hiç kafe yoktu oralarda.. Mahalle bakkalı, manavı, tüpçüsü, fırını.. Ama Balat‘ın bu değişen yüzü beni hiç rahatsız etmiyor. Özellikle de bulunduğu semti benimseyen, semt kültürü özüne işleyen, esnafla “kanka” olan Serhat Bey gibi kişiler mekan açtığında daha çok seviniyorum. Çünkü semtin ruhu böylelikle daha çok kişiye ulaşıyor..

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-mekan-cafe

Mekanın tam olarak Balat‘a mı Ayvansaray‘a mı konumlandığı konusunu irdelemeyeceğim. Semtler bölgede iç içe geçmiş konumda çünkü. Ama Serhat Bey “Balat’ta Hayat Var” yazdığına göre biz de konuma Balat diyelim.

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-etiyopya-geisha

Turkuaz rengiyle gönüllerei fetheden Cumbalı Kahve adı gibi cumbalı tarihi bir Balat evinin giriş kısmında konumlanıyor. Serhat Bey herşeyi elleriyle yapmış, taş taşımış, harç karmış, tesisat kurmuş.. Bu emaye cezveleri tek tek vintage materyal satan dükkanlardan toplayıp, içlerine kaktüsler ekmiş.

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-cezve-kaktus

Masalar için ayrıca özenmiş, konuklar güneşten rahatsız olmasın diye sokağı şemsiyelerle donatmış. Kafenin üst katı aynı zamanda evi, yani Serhat Bey Cumbalı diye yatıp Cumbalı diye kalkıyor desek yalan olmaz.

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-cafe-dıismekan-semsiye

Kendisi çok sıcakkanlıdır. Aynı zamanda da 100 turbo gücünde açıksözlü.. Açıksözlü dediysek gerçekten açıksözlü.. Hani bazen öyle bir kaptırır da gider ki hayretler içerisinde kalırsınız. Saydırır ha saydırır, yardırır gider.. Aman 3. nesil ekipmanlarla demlenen filtre kahveleri sipariş edince şeker istemeye kalkmayın, tepedeki şemsiyelerden birini söker de bi güzel döver sizi valla. 🙂 Şaka şaka.. Kahveye  gönül vermiş bu adam, işini hakkıyla yapmaya çalışıyor. Haliyle de elindeki nitelikli kahve çekirdekleriyle hazırladığı nitelikli kahveler de hakkıyla içilsin istiyor. Hani bazen söz yazarları sanatçılara şarkı satar da sonra yorumunu beğenmez kalkar kendi söyler ya, o hesap!

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-kahveci

Serhat Bey önce Türk Kahvesi ile yola çıkmış. Dibek, süryani, kakukeli, menengiç kahvesi, derken meyve aromalı Türk Kahvesi alternatifleri.. Hani şu “Senelerce kalitesiz çekirdekleri bize kakaladılar, afiyetle içtik anlamadık.” geyiği var ya, ona meydan okurcasına Türk Kahvesi’ni kaliteli çekirdeklerle pişirip konuklarına sundu Cumbalı Kahve.. Derken bir kaç güzel kahve çekirdeği temin etti Serhat Bey, v60, chemex gibi ekipmanları kullanarak filtre kahve demlemeye başladı. Sonra “Anneee, benim neden daha fazla çekirdeğim yoook?” dedi ve Mr. Peter‘ın yolunu tuttu. Pek çok kahvecide rastlayamayacağımız çekirdek türlerini temin ederek konuklarına sunmaya başladı. Şu anda 10 çeşit kahve çekirdeği ile zirveye oynuyor. 🙂 Mühim olan sayısı değil niteliği derseniz, niteliklerden nitelik beğeniniz.. Efendim geçenlerde bir Etiyopya Geisha demlemiş vay ki vay!

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-etiyopya-geisha-chemex

Sunumu ailecek önemsiyoruz.. Viski bardağında sunulan filtre kahvenin daha leziz olduğunu iddia ediyorum! Ne alaka demeyin, beyin çok yönlü çalışan bir organ, sunum böylesine güzel olunca muhakkak tadı da iyidir diyorsun, hoş Cumbalı’nın torpile ihtiyacı yok zaten.. Annemle gittiğimde örgü bardak altlığını gören annemin modelini çıkartmaya çalışması dışında bir sorunumuz olmadı. :p 

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-v60

En son gittiğimde Etiyopya Yirgacheffe‘ten yapılan cold brew içtim yine başka bir viski bardağında -benim kurtarıcımdır yirgacheffe, garantidir, üzmez, can simididir, candır o, canandır o, tamam bu kadar yeter- efendim adam gitmiş kendine buz makinası bile almış, daldırıyor kepçeyi, dolduruyor bardağı, hatırlara İsmail YK’nın korkunç ötesi, travmatik “Şappur Şuppur” şarkısındaki “.. o istedi votka, bense bir bardak su, bardağa baktım içi buz dolu..” sözleri geliyor. Napıyorsun Serhat Abi dedim, aklın başında mı? Her neyse bizimki şişeyi getiriyor, bardağa doldururken bir boomerang çekiyorum, tadından yenmiyor.. Balat merakta, Balat bekliyor nasıl bir kahve içeceğim diye.. Ayvansaray.. O da ağlıyor.. :p 

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-cafe-dıismekan

Serhat Bey mahallelinin ve esnafın göz bebeği. Balat‘ı nasıl kalkındırırız, nasıl tanıtırız, neler yapabiliriz, hep bunun peşinde.. Gelen konuklara da bir güzel Fener-Balat-Ayvansaray rotası çiziyor, tur işi de bedavaya geliyor böylelikle.. Bana her zaman saçma gelmiştir turlar zaten, az birşey gezgin ruhu olan araştırır, kendi rotasını oluşturur, keyifle gezer..

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-cafe-dekorasyon-kitap

Esnaf dedik, mahalleli dedik, peki ya sokak hayvanları? Onları da unutmuyor Serhat Bey; tip box tümüyle sokak hayvanlarının emrine amade.. Üzerini tamamlayıp mama alıyor “semtin patili sahipleri”ne. Hayvan dostu mekan bulmak güç malum..

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-cafe-turkuaz

Mekanlarda ev sıcaklığını arayanlar buraya.. O kadar ev ki, bazen çayınızı kendiniz doldurmanız gerekebiliyor. Geçen bulaşık bana kalır korkusuyla tatlı bile yemedim, kahvemi içip tüydüm. 😛

Gelelim tuvalete.. Üzgünüm ama tuvalet de önemli, mekanın kalitesi tuvaletinden belli olur. Tarihi binanın yer dezavantajından dolayı biraz küçük ama o tuvalette neler yok ki.. Çeşit çeşit kolonyalar, kişisel bakım ürünleri; marketteki reyonu almış tümden lavaboya yığmış bizim çılgın mekan sahibi. Hani yeni gelin banyosundan hallice; ee temizlik önemli, temizlik şart! 

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-masa-mekan

Mekanın ünlü müdavimleri de var, ama mekan sahibi onların rahatı bozulmasın diye üzerilerine gidip: “Ayy foto çekinelim, vayy bizi övün de müşteri gelsin.” triplerine girmiyor. Böylelikle darlatmadığı kişiler rahatlıkla tekrar mekana gidebiliyor..

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-duvar-tas

Ben Cumbalı Kahve‘yi seviyorum.

Önce semti seviyorum.. Sonra mekanı, dekorasyonu, kahveleri ve samimiyeti..

Robot değiliz..

İngiliz Kraliyet Ailesi de..

Snoblar şöyle dursun, bize bizim gibi samimi, harbi kişiler gelsin, ya da biz gidelim böyle..

yesempatik-cumbali-kahve-fener-balat-ayvansaray-ataturk

Yeni bir keşifte görüşmek üzere..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

TEL: 0 539 415 80 80

ADRES: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sokak, No 12, Fatih, İstanbul