Genel

Karaköy’ün Barok Efendisi: Andrea!

Benim memleketim İstanbul ise, köyüm Karaköy’dür! Popüler olmazdan evvel arşınlamışım sokaklarını. Instagram böylesine yaygın değilken paylaşmışım Karaköy yapılarını, kapılarını. O yüzden belki açılan her mekanı evladım gibi bağrıma basıyorum önce.. Hani öğretmenler der ya öğrencilerine “Benim gözümde herkesin puanı 100. Hata yaptıkça puanınızı kendiniz düşüreceksiniz.” işte öyle.. Ama bir mekan var ki o apayrı. Her zaman geçtiğim Mumhane Caddesi’nin üzerinde artık bir Barok Efendisi var: Andrea Karaköy

andrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Adını 1873 yılında inşa edilen Aya Andrea Kilisesi’nden alıyor.

Karaköy tarafında yer alan ve çarlık zamanında Rus hacıların Kudüs ve Aynaroza giderken yolda uğradıkları hanların üst katlarında kurulu olan 3-4 kilise evden birisi Aya Andrea. [Kaynak: wowturkey.com]

Kilisenin misafirhanesi olarak kullanılan bu yapı zaman içerisinde el değiştirip en son Ali ve Menekşe Alyamaç kardeşlerin himayesine geçiyor. 8 ay gibi kısa bir sürede özüne zarar vermeden, ruhunu bozmadan restore edip deyim yerindeyse ilmek ilmek dokuyarak Andrea‘yı ortaya çıkarıyorlar. 

andrea-karakoy-mekan-parti-yemek-2

Fatih Bayram, Şebnem Kaya ve mekanlara sihirli değneğiyle dokunan Melih Doğan işletmeciliğini üstlenmiş Andrea Karaköy‘ün. Sevgili Benim Diyet Yemeklerim ile Turuncu tabelasıyla bizi kapı önünde dakilarca alıkoyan Andrea Karaköy‘ü ziyaret ettik geçenlerde.. Barok ve Gotik esintili mekanın giriş kısmı bistro tadında. Uzun giriş kısmı, yüksek tavanlı bir avluya açılıyor. Bu kısım kadife koltuklar ve şık sehpalarla dekore edilmiş. İhtişamlı avizesi ve sanatçılar tarafından hazırlanan duvar çizimleri manasına mana katıyor.

andrea-karakoy-mekan-parti-yemek-yesempatik

Merdivenlerden yukarı çıktığınızda sol tarafta özel davetlerde kullanılabilecek bir odayla karşılaşıyorsunuz.

yesempatikandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Duvardaki tablolar, antika eşyalar sanki yıllardır orada duruyormuş gibi.. Kafamı kaldırınca karşılaştığım tavan yapısı en etkilendiğim detaylarından mekanın.

yesempatik-tavanandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Sağ taraftaki oda daha uzun, çeşit çeşit masalar ve sandalyelerle bezeli. Hepsi birbirinden farklı ama bir o kadar da bütünleşmiş.. Objeler fotoğrafseverlerin ilgisini çekecek cinsten.

yesempatik-tarihandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

MSA mezunu Pelin Aslan Andrea Karaköy‘ün menüsünü özenle hazırlamış. Dünya lezzetlerinin yanı sıra Türk Mutfağının da lezzetli yemeklerini barındırıyor menü fine-dine dokunuşlarla. Önce Peynir Tabağı geliyor. İçeriğinde eski kaşar, parmesan, isli çerkez, çeçil, camambert, rokfor, kuru üzüm, kuru kayısı ve ceviz var.

yesempatik-peynirandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Şarap olarak Büyülübağ Adakarası Cabernet Sauvignon tadımladık. Şarabın rengi bir nebze transparandı. Ama tadı gerçekten nefisti. Hafif baharatımsı kokusu hoşuma gitti. İsli çerkez peyniriyle yudumlamayı tercih ettim (belki de diğerlerini pek yiyemediğimden 🙂 ).

yesempatik-sarapandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Başlangıçlardan “Boşnak Etli Humus” ile “Kemiksiz Tavuk Kanatlarını” denedik. Boşnak Etli Humus şık sunumuyla önce gözümüze hitap etti, ardından rozbifi andıran Boşnak etiyle farklı bir deneyim yaşattı. Ama damağım biraz daha kimyon aradı ve belki de sarımsak.. Yine de bu modern humus yorumunu beğendim.

yesempatik-humusandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Kemiksiz Tavuk Kanatları benim gibi kanat yerken oluşan istenmeyen görüntülerden rahatsız olan birisi için biçilmiş kaftandı. Hem kanatın yağlı etinin lezzetine varmak, hem de armut piş ağzıma düş hesabı hazıra konuvermek müthişti. Tamarind sos kanatla uyuşmuş, üzerine doğranmış Meksika biberi ile Frenk soğanı başlangıcın görseline olumlu yönde hizmet etmişti.

yesempatik-tavuk-kanatandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Ana yemek olarak trüf yağlı patates püresi eşliğinde “Parmesanlı Tavuk” tattık. Püre leziz olmakla beraber tavuk bir nebze sönük kaldı. Fiyat performans oranını da düşük buldum. Bir daha ki gidişimde diğer lezzetleri deneyeceğim.

yesempatik-portreandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Bir mekan sufle ve tiramisuda başarılıysa o mekan tutar! Bu tıpkı bir genç kız pilavı güzel yapabiliyorsa diğer yemekleri de iyi yapar cinsinden bir benzetme oldu ama, sanırım anlatabildim meramımı. Pelin Şef tiramisuyu orijinal tarife uyarak yapmış, alışılagelmiş kavanozda sunumu uygun bulmuş bu tatlı için. Tiramisuyu beğendim, öyle ki kavanozun dibinde kalanları sıyırırken çıkarttığım ses müziği baskıladı 🙂

yesempatik-tatli-tiramisuandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Müzik demişken.. Andrea Aslında Süpermen gibi.. Gündüz Clark Kent, gece nefis partilere ev sahipliği yapan SüperMEkaN. Gece 22.00 den sonra DJ performansı başlıyor gece 03.00 e kadar devam ediyor hafta içi; hafta sonu ise 04.00 e kadar… Bu partilere Barmen Doruk’un inovatif kokteylleri renk katıyor. Biz, üst kata çıkarken gözüme kestirdiğim avluya yeniden gelip kadife koltukları boş bulmanın sevincini yaşıyoruz.

yesempatikandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Doruk 2 çeşit kokteyl hazırlıyor; biri portakal likörü, sourmix, angusturabitter ve gazlı mango içeceğinden oluşan “Dobermeister” diğeri de bitki çayının şaman tekniğiyle yakılarak yapıldığı “Pink Herbal”. İlkinin lezzetinden ikincisinin hazırlanışından etkilendiğimi söylemeliyim.

yesempatik-benimdiyetyemeklerim-andrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Andrea, Karaköy’de bir boşluğu doldurdu. Bohem bohem takılan gençler birbirinin aynı olan mekanlardan sıkılmıştı artık, ilaç gibi geldi.. Kendi penceremden baktığımda Andrea tam da benlik bir mekan olmuş.. Sanat var, tarih var, özen var, mana var, lezzet var, iyi müzik var.. Ve de güleryüzlü işletmecisi var hepsinden önemlisi.. Mekana gelen konuklarını evinde misafir ağırlar gibi ağırlıyor Melih Doğan. 

yesempatikandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

Andrea ile dünden bugüne, bugünden yarına gitmeye hazır mısınız?

Sizi şöyle alalım..

yesempatikandrea-karakoy-mekan-parti-yemek

ADRES: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No 39/B, Beyoğlu, İstanbul 

TEL: 0212 252 20 10

NOT: Herşey iyi, has ama o buram buram tarih kokan nefis duvarlara takılan klimalar hiç hoş görünmüyor, estetik bir çözüm üretilmeli..