Genel

Tepe Majeur’de Akşam Yemeği

Ulus’ta Robert Kolejliler Derneği Bizim Tepe’nin giriş katında nezih bir restoran&davet mekanı Tepe Majeur.. Marka Sanat Ajans‘ın Başkanı Nevin ÖZCAN‘ın nazik davetiyle Tepe Majeur‘de keyifli bir akşam yemeği yedik.

tepemajeur-ulus-mekan-lezzet-yemek

İçeri ilk attığımda öncelikle modern dekorasyonuyla sağ tarafta kalan kafe kısmı dikkatimi çekti. Biraz ilerledikten sonra granit renginde masa örtülü grup yemekleri için ideal yuvarlak masalar ve beyaz runnerlı romantik bir akşam yemeği için tercih edilesi iki kişilik masalar belirmeye başlıyor.

tepemajeur-ulus-mekan-lezzet-yemek-2

Sol taraf tümüyle camla kaplı; böylelikle havuz manzarasından mahrum kalmıyorsunuz. Pek çok gelin adayının düğün hayaline yakışır şekilde havuz başı düğün konsepti için biçilmiş kaftan. Gözlerden uzak, şehrin karmaşasından sıyrılmış konumuyla İstanbul içinde huzur dolu bir düğün mekanı Tepe Majeur. Hayallerdeki düğünü ve akıldaki konsepti uygulayabilmek için artık kilometrelerce uzağa gitmeye gerek kalmadı.

Özellikle düğün&davet&organizasyon üzerine yoğunlaşmış bir işletmeden doğrusunu söylemek gerekirse bu denli başarılı bir mutfak beklemiyordum. Tattığım yemeklerin büyük çoğunluğu hayranlık uyandırdı. Bol yeşillikli sunumlar hem gözüme hitap etti hem de sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri olan salata öğününü ana yemek yanına ekleyerek besin&vitamin&protein dengesine katkıda bulunulması mutlu etti beni. 

tepemajeur-ulus-mekan-lezzet-yemek-kinoa-salata

“Kinoa Salatası” formuna dikkat edenlerin gözdesi.. Taptaze nane, maydanoz, akdeniz yeşilliğine mini salatalık, mini kırmızı biber, kapari, kuru kayısı, ceviz ilavesiyle ortaya çıkan bu salata önce nar ekşisiyle anlamlanıyor sonra ballı hardal sos ile damak şaşırtan bir boyut kazanıyor.

tepemajeur-ulus-mekan-lezzet-yemek-krep-ispanak

“Ispanaklı Çıtır Krep” gecenin en zayıf halkasıydı. Fazla pişmişti ve yağ çekmişti. Belki de onca güçlü lezzet arasında zayıf kaldı. İlle de krep de krep diye ölmüyorsanız şansınızı başka lezzetlerden yana kullanın derim.

tepemajeur-ulus-mekan-lezzet-yemek-dana-risotto

“Fırında Özel Aromalı Dana Parçaları” körpe ıspanak ve buğday risotta yatağına yatmış uyumuş. Rüyasında damakta nefis bir yolculuğa çıkmış.. Yiyenleri kendisine öyle hayran bırakmış ki bir yiyen bir daha istemiş. Dana eti ağızda lokum gibi dağılmış. Risotto üzerinde yediğinizde yeme de yanında yat diyenlere inat yemişsiniz de yanınıza yolluk alıp buralardan gitmişsiniz gibi.. Beni edebiyata sürükleyen lezzetleri seviyorum. Işık da benden yana. Fotoğrafım da pek leziz oldu. Çok da güzel oldu, çok da iyi oldu!

tepemajeur-ulus-mekan-lezzet-yemek-teriyaki-somon

“Teriyaki Marinasında Somon” tam rüyadan uyandırıp kendine getiriyor insanı.. Fonda Beluga Mercimeği.. Yine diyet yapanların, sağlıklı beslenenlerin kulvarına giriyoruz. Somon her ne kadar yağlı bir balık olsa da içerdiği Omega 3 yağ asidinin faydasını saymakla bitmiyor. Balığa yaraşır şekilde yanında roka, limon ve kırmızı soğan görüyoruz.. Akdeniz yeşilliği yine yanımızda, turp da var hatta. Somonun alnına ızgaranın izi yapışmış. O lezzet istese de üzerinden gidemez artık! Yazarken canım nasıl çekti anlatamam. İşte böyle böyle, damağınıza istediğini verdikçe o da size mutluluk veriyor. İşte o yüzden bana yiyeni, yediğini özenle seçip her lokmasına değer vereni lazım. 🙂

tepemajeur-ulus-mekan-lezzet-yemek-tavuk

Derken “Peynir Dolgulu Fıstıklı Piliç Fileto”yu buyur ediyoruz masamıza. Bebeklerini (baby patates) almış da gelmiş! Mevsim sebzelerini de unutmamış. (Ben bu yemekleri yediğimde tam da mevsimiydi, yani Şubat ayı..) Sebzelerin beybilerine bayılıyorum. Öylesine şirin ve tatlılar ki.. Tavuk göğsü gibi yavan bir lezzeti sos ve zenginleştirici dolgu malzemeleriyle (bu yemek için peynir) oldukça lezzetli bir yemeğe dönüştürmek şefin mahareti ile doğru orantılı bence. Hem sunum şıklaştırılmış hem de keyifli bir yemek ortaya çıkmış.

tepemajeur-ulus-mekan-lezzet-yemek-kirectekabak-tatli

“Tahinli Çıtır Kabak Tatlısı” genel olarak sevilen, klasik bir tatlı. Kireçte bekletilmiş çıtır kabağa bayılıyorum. hele bir de üzerine tahin dökülünce daha da güzel oluyor. Minik sunum şıklıklarıyla da görsel boyutunu tamamlayan şef üzerimize salıyor tatlıyı. Sıkıysa yemeyin. 🙂 Altın vuruş etkisiyle gece sonlanıyor. Hiç bitmesin istediğim bir yemek de böylece sona ermiş bulunuyor. Masadaki arkadaşların hoş sohbeti, Tepe Majeur çalışanlarının güleryüzü ve yardımseverliği, birbirinden güzel lezzetler.. Başka ne gerekli bilemedim. Bana bunlar yetiyor mutlu olmak için. 

Hayat yiyince, gezince, gülünce güzel..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah…

Adres: Kuruçeşme Mahallesi Bizim Tepe Çıkmazı No:2 Kuruçeşme üstü – Ulus – Beşiktaş – İstanbul

Tel: 0212 257 92 20-21 – Merkez: 0212 321 31 11

tepemajeur.com